March 2020 Liturgical Roles
February 29 – 4:30 March 1 – 8:30 March 1- 11:00
Director of Worship Bryan Mayhan Deb Gerecke Ron Kelley
Lector 1
Lector 2
Cynthia Hackathorn
Rob Doyen
Chelsea Schuster
Jacob Thomeczek
Keith Miller
Pat Tabor
Communion Ministers Karlee Dinehart, Chuck Johnson
Wei He, Margie Meyer
Chris Drury, Jill McIntosh
Julia and George Young
Colette Drane, Courtney Martin
Kathy Miller, Susan Taylor
Hospitality Ministers Jan and Tim Jeffries Dian Kittle, David McIntosh
Dave Rotert, Rita Stone
Sarah Eber, Ron Freiburghaus
Jon Martin, James Pursifull
Altar Servers Timothy Mayhan
Augusta Nickolaus
Lolonga Abekas, Fran Grellner
David and Mcumbozi Tsedah
Ema Higgins, James Mortimer
Kennedy and Delaney Martin
March 7 – 4:30 March 8 – 8:30 March 8 – 11:00
Director of Worship Joshua Boss Cameron Olson Colette Drane
Lector 1
Lector 2
Mary Kay Head
Terese Zidon
Johanna Bishop
Chelsea Schuster
Sarah Eber
Keith Miller
Communion Ministers Debbie and Mike Bietsch
Annette Kobriger, Julia Widhalm
Joyce George, Terry Keene
Julia and George Young
Pat Andrews, James Mortimer
Tom Rife, Steve Sutter
Hospitality Ministers Judy and Bill Walker Doris Crites, Jill McIntosh
Colleen and Ron Meyer
Allan Bohr, Jon Martin
James Pursifull, Pat Tabor
Altar Servers Miranda and Isaac Boss Byatanga Abekas, Elizabeth Andriano
Ben Drury, Rush Holbrook
Sarah Doles, Ema Higgins
Katie and Matthew Sutter
March 14 – 4:30 March 15 – 8:30 March 15 – 11:00
Director of Worship Terese Dishaw Gene Kelly Ron Kelley
Lector 1
Lector 2
Cynthia Hackathorn
Michael Fulca
Susan Stolwyk
Phyllis White
Keith Miller
Seth Schelich
Communion Ministers Rose Caubet, Karlee Dinehart
Margie Meyer, Becky Shafer
Terry Keene, Julie Drury
Deb Gerecke, Jane Rutter
Courtney Martin, Kathy Miller
Steve Sutter, Susan Taylor
Hospitality Ministers TBD Paul Kanago, David McIntosh
Colleen and Ron Meyer
Sarah Eber, Ron Freiburghaus
Jon Martin, Pat Tabor
Altar Servers Timothy Mayhan
George Nickolaus
Reece Borst, Grace Cunningham
Fran Grellner, Rush Holbrook
Kennedy and Delaney Martin
Katie and Matthew Sutter
March 21 – 4:30 March 22 – 8:30 March 22 – 11:00
Director of Worship Barbara Head Jane Rutter Ed Elsea
Lector 1
Lector 2
John Meyer
Anneke Hall
Johanna Bishop
William Fish
Ron Kelley
Mike Westbrook
Communion Ministers Jan and Tim Jeffries
Annette Kobriger, Chuck Johnson
Rick Clawson, Dave Rotert
Colleen and Ron Meyer
Alicia Bixby, Mary Freiburghaus
James Mortimer, Sonia Potts
Hospitality Ministers Debbie Bietsch
Becky Shafer
Doris Crites, Joyce George
Dian Kittle, Rita Stone
Allan Bohr, Ron Freiburghaus
Jon Martin, Seth Schelich
Altar Servers Isaac and Luke Boss Christina Cox, Grace Cunningham
David and Mcumbozi Tsedah
Elsa Dickerson, Sarah Doles
Delaney and Kennedy Martin
March 28 – 4:30 March 29 – 8:30 March 29 – 11:00
Director of Worship K of C Cameron Olson Colette Drane
Lector 1
Lector 2
K of C
K of C
Emily Holtzclaw
Alec Scherer
Seth Schelich
Mike Westbrook
Communion Ministers K of C
(No Deacon)
Joyce George,Meta Kanago, Terry Keene
Chelsea Schuster, Julie Drury (No Deacon)
Pat Andrews, Mary Freiburghaus, Sonia Potts Tom Rife, Matt Higgins (No Deacon)
Hospitality Ministers K of C Doris Crites, Paul Kanago
Dian Kittle, Rita Stone
Allan Bohr, Ron Freiburghaus
James Pursifull, Pat Tabor
Altar Servers Abigail and Timothy Mayhan Abedi and Lolonga Abekas
Byatanga and Albertine Abekas
Elsa and Ben Dickerson
Sarah Doles, Ema Higgins

 

March 2020 Ministry Schedule (17 downloads)